Przyjrzyj się swojemu życiu, sprawdź czy jest w nim równowaga i które sfery są zaniedbywane.
Czy nie poświęcasz pracy zbyt dużo czasu i energii, że nie masz już siły na nic innego?
Sprawdź czy równie dobrze dbasz o swoje zdrowie i kondycję psychofizyczną.
Jak często spotykasz się z przyjaciółmi?
Kiedy ostatnio czytałeś książkę lub byłeś pobiegać?
Ćwiczenie 1
Zabaw się wyobraźnią
Zadaj sobie pytanie: co byś zrobił, gdybyś wiedział, że świat ma się skończyć już za tydzień?
Odpowiedź jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie o to, co w Twoim życiu jest najważniejsze, o Twoje wartości. Jeżeli Twoja odpowiedź nie brzmi: "chodziłbym do pracy, jak co dzień", to może najwyższa pora, żeby przestać swoją pracę traktować tak śmiertelnie poważnie, na zasadzie wszystko albo nic. Odpuść sobie!
Co takiego jest w udanej karierze, jeżeli odbywa się to kosztem Twojego zadowolenia z życia.
Ćwiczenie 2
Przyjrzyj się swoim przekonaniom
Przekonania są funkcją umysłu, która pomaga nam organizować wiedzę o sobie i o otaczającym nas świecie. Upraszczają życie. Ponieważ działają jak samospełniajace się proroctwo, mogą być Twoim błogosławieństwem, albo przeklęstwem.
Zawsze było tak, że pewne osoby mówiły: tego nie da się zrobić, podczas gdy inne w tym samym czasie brały się do robienia tego "czegoś". Pamiętając o tym, przyjrzyj się swoim ograniczającym przekonaniom w trzech obszarach:
- możliwości (np. nie mam na to wpływu),
- zdolności (np. nie powiedzie mi się),
- zasługiwania na coś (np. inni są lepsi ode mnie).
Teraz zmień je na takie, które będą Cię wspierały, np.:
- Jestem wyjątkową osobą, mam wpływ na to, co robię ze swoim życiem. Mogę zmienić swoje życie.
- Potrafię, umiem zmienić swoje życie na lepsze. Mam wszystkie potrzebne mi zdolności do tego, by moje życie było harmonijne.
- Zasługuję na to. Jestem tego wart.
Zapisz to! I pamiętaj: w cokolwiek wierzysz masz rację!
Ćwiczenie 3
Afirmacje
Pozytywne stwierdzenia możesz powtarzać wiele razy dziennie, przy rozmaitych okazjach, w myślach albo na głos. Możesz nawet je wyśpiewywać! W ten sposób dodajesz im energii i pogłębiasz swoją wiarę w ich prawdziwość. A taka wiara może zdziałać prawdziwe cuda!
Ćwiczenie 4
Strategiczna pauza
Ćwiczenie to można stosować wielokrotnie w ciągu dnia. Jest to umiejętność zatrzymania się zawsze wtedy, kiedy przychodzi taka potrzeba. To wzięcie głębokiego oddechu i odzyskania spokoju, zanim zrobisz cokolwiek innego. Może trwać od kilku sekund do kilkunastu minut. Jej plus jest taki, że może być niezauważalna dla innych. Jeżeli jesteś wzburzony, np. w trakcie trudnej rozmowy z pacjentem czy też z kimś z rodziny albo z przełożonym, zanim powiesz coś czego mógłbyś żałować, poproś np. o możliwość nalania sobie wody, a w drodze do dystrybutora: oddychaj, licz do dziesięciu, pozbieraj myśli. W każdej trudnej sytuacji, zanim zareagujesz i poniosą Cię emocje, szukaj możliwości zrobienia strategicznej pauzy.
Ć w i c z s w ó j u m y s ł!